Historyczny 2011

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 94 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Historyczny z 2011 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

900 minut najprawdziwszej filmowej magii - to efekt wieloletniej pracy Marka Cousinsa, reżysera, krytyka filmowego i człowieka, którego serce najmocniej bije w kinie. The Story of Film - Odyseja filmowa to, jak nazwa wskazuje, projekt przyglądający się rozwojowi kinematografii. Jego niezwykłość polega na tym, że stworzył go ktoś, kto język kina ma w małym palcu i doskonale go rozumie, a właściwie - mówi nim. Opowiadając o pełnej przypadków, intrygujących faktów i wiekopomnych epizodów historii filmu, reżyser nie stoi na pozycji patrzącego chłodnym okiem dokumentalisty, ale inkorporuje kinowe style i chwyty. Dlatego film Cousinsa nie jest przezroczystym, estetycznie "szkolnym" referatem, ale najprawdziwszą przygodą, podróżą przez czas i przestrzeń. Ten projekt to efekt ogromnej pracy. Podzielony na 15 części materiał prowadzi przez 120 lat pogmatwanych dziejów taśmy filmowej (a potem - karty pamięci). Kompetencja i rozmach tego projektu zachwyca, ale zaczarowanym kluczem do serc widzów nie jest tu szkiełko i oko, a wrażliwość twórcy. Podczas seansu łatwo zrozumieć, że dla Cousinsa kino jest wszystkim. A jego pasja i miłość są zaraźliwe.


Pan Am

6,8
W Pan Am zaczyna pracę Dean (Mike Vogel), pewny siebie, charyzmatyczny i ambitny pilot, pierwszy z nowego naboru pilotów, których nie wyszkoliła wojna. Wychowany na farmie w małym miasteczku, zdaje sobie sprawę, że za wcześnie został wysunięty na pozycję lidera w Pan Am, ale jest gotowy sprawdzić się w roli nowej twarzy linii. Prywatnie spotyka się po kryjomu z tajemniczą Bridget (gościnnie Annabelle Wallis). Drugi pilot Ted (Michael Mosley) wywodzi się ze środowiska bogatych i uprzywilejowanych. Ma swoje mroczne sekrety, a rodzina jest dla niego równie błogosławieństwem, co przekleństwem. W grupie stewardes jest szalona, ale przy tym ambitna Maggie (Christina Ricci), dziewczyna z ogromnym apetytem na życie, która marzy, by zwiedzić świat. Francuzka Colette (Karine Vanasse), wspierająca przyjaciółka dla pozostałych koleżanek, sama jest niepoprawną flirciarą z wyraźną słabością do żonatych mężczyzn. I wreszcie siostry: żywiołowa Kate (Kelli Garner) i młodsza, królowa piękności Laura (Margot Robbie), niedoszła panna młoda, która uciekła sprzed ołtarza przed perspektywą nudnego życia jako pani domu.

Kwiaty wojny

7,1
6,3
W 1937 roku w Chinach, podczas trwania drugiej wojny chińsko-japońskiej, John Miller (Christian Bale), przedsiębiorca pogrzebowy, przybywa do katolickiego kościoła w Nankin, aby przygotować zmarłego księdza do pogrzebu. Na miejscu zastaje zgliszcza i kilkanaście ocalałych nastoletnich uczennic żeńskiego klasztoru, którymi opiekuje się nieletni opiekun. Na terenie kościoła schronienie znajduje również grupka prostytutek z pobliskiego domu publicznego. Czy wiecznie pijany John pomoże im w ucieczce z terenów brutalnie okupowanych przez Japończyków?
Film przedstawia autentyczne wydarzenia z powrotu żołnierzy z wojny w Afganistanie do domów w USA. Pyta i odpowiada na pytania jak żyć po takich przeżyciach. Ukazuje dramaty poszczególnych wojskowych i ich rodzin.
Pod bezlitosnym niebem pustyni dwaj odwieczni rywale - emir Nesib (Antonio Banderas) i sułtan Amar (Mark Strong) - zawierają pakt o nieagresji, na mocy którego zobowiązują się do zachowania pokoju oraz zrzeczenia się jakichkolwiek roszczeń wobec "Żółtego Pasa" - ziemi leżącej pomiędzy ich królestwami. Swoistym gwarantem dochowania umowy ma być wychowanie przez Nesiba dwóch synów Amara. Mija 12 lat. Saleeh (Akin Gazi) i Amar (Tahar Rahim) wyrastają na młodych mężczyzn. Są bardzo różni, jeden ma naturę wojownika, drugi jest spokojnym intelektualistą, który poza książkami świata nie widzi. Na przepiękną młodą kobietę wyrasta też rodzona córka Nesiba, księżniczka Lelya (Freida Pinto). Pakt między władcami obowiązuje aż do chwili, kiedy na terenie "Żółtego Pasa" Amerykanie odnajdują cenne złoża ropy naftowej.
Rzym, rok 1492. Centrum chrześcijańskiego świata. Stolica Piotrowa. Biskupi Rzymu wynoszą i obalają królów, decydują o losach imperiów. Kościół toczy korupcja, a Innocenty VIII umiera. Jego miejsce na Tronie Piotrowym chce zająć wielu… Rodzina Borgiów to złożona, wielowątkowa opowieść o jednej z najbardziej kontrowersyjnych rodzin w historii. Jeremy Irons, zdobywca Oscara, wcielił się w rolę Rodriga Borgii, który, dzięki swej przebiegłości i bezwzględności, stał się najpotężniejszym człowiekiem w renesansowej Italii. Uprawiał symonię, angażował Kościół w liczne rozgrywki polityczne, mordował i zastraszał.
W grudniu 1970 roku na Wybrzeżu polskie wojsko wystrzeliło 46 tysięcy pocisków różnego kalibru do demonstrujących Polaków. Jeden z tych pocisków trafił w 18-latka, który przeszedł do legendy... Największa polska produkcja od czasu filmu Popiełuszko. Wolność jest w nas. W przejmującym obrazie, porównywanym do nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem Krwawej niedzieli Paula Greengrassa, Antoni Krauze przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u. Widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w grudniu 1970 roku, wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja. Warto zwrócić uwagę na wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego jako Zenona Kliszki oraz Wojciecha Pszoniaka jako Władysława Gomułki.
1920 Bitwa Warszawska to wielki fresk historyczny o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. To także jedna z pierwszych w Europie i pierwsza w Polsce, pełnometrażowa produkcja zrealizowana w 3D. Za kamerą stanął Jerzy Hoffman, nominowany do Oscara mistrz wielkich widowisk historycznych. Akcja rozpoczyna się w Warszawie, w 1920 roku. Jan (Borys Szyc), poeta i kawalerzysta, po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front polsko-bolszewicki, oświadcza się swojej narzeczonej Oli (Natasza Urbańska), aktorce teatru rewiowego. Ślubu udziela młodym ksiądz Ignacy Skorupka (Łukasz Garlicki). Podczas walk Jan trafia do niewoli. Jego los leży w rękach czekisty Bykowskiego (Adam Ferency), który ucieleśnia okrutne oblicze bolszewickiej rewolucji. Historia znajdzie finał w wielkiej bitwie, która na zawsze odmieni nie tylko losy Jana i Oli, ale całej dwudziestowiecznej Europy. Obok bohaterów fikcyjnych na ekranie pojawiają się także postacie historyczne: marszałek Józef Piłsudski (Daniel Olbrychski), generał Tadeusz Rozwadowski (Marian Dziędziel), pułkownik Wieniawa-Długoszowski (Bogusław Linda), a także Włodzimierz Lenin i Józef Stalin. Reżyserowi udało się odtworzyć atmosferę lat 20., ukazując wielki patriotyzm i heroiczny wysiłek pokolenia naszych przodków.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…